Jak nainstalovat Windows 7 na netbook

Před nedávnem se mi  do rukou dostal netbook ASUS Eee PC 1201HA s požadavkem nainstalovat Windows 7 a potřebné ovladače. Jelikož netbooky trpí absencí mechaniky, musíme zvolit alternativní možnost, jak do nich dostat systém. Mezi mnou známá řešení patří:

1. vytvoření bootovací USB klíčenky s instalací Windows

  • + nejdostupnější řešení
  • – časově náročnější oproti jiným variantám
  • – vyžaduje vyšší úroveň znalostí z ovládání PC

2. použití externí USB mechaniky

  • + rychlé řešení, které se nijak neliší od klasické instalace
  • – ne každý má po ruce toto zařízení

3. použití konvertoru USB-to-IDE/SATA

  • + opět rychlé řešení
  • – nutnost mít po ruce zmíněný konvertor a interní mechaniku
  • – velké množství kabelů

Jelikož vlastním konvertor, zvolil jsem si třetí možnost. Tato redukce je použitelná nejen v tomto případě, ale i v dalších. Kupříkladu jestliže používáte jeden typ disků (IDE/SATA) a najednou je potřeba pracovat s druhým typem, přichází na řadu právě konvertor. Třeba já používám na stolním PC IDE disky, ale občas je potřeba provést něco se SATA disky. SATA řadič nemám, takže konvertor je optimální řešení.

Postup je nyní jednoduchý – do mechaniky se zapojí AC adaptér a redukce. Redukci píchneme do libovolného USB portu na netbooku, zapneme ho a v BIOSu změníme bootovací pořadí. Instalace by nyní měla proběhnout bez problému.

U mě instalace proběhla v pořádku, ale po finálním nastavení se objevila BSOD (rozuměj modrá obrazovka smrti) se zprávou STOP 0x000000A5  a čtyři další chyby. Dle vyhledávače šlo možná o nekompatibilní BIOS se standardem ACPI. Zkusil jsem naflashovat BIOS na aktuální verzi v domnění, že to pomůže, ale po dalším pokusu o instalaci se objevilo to samé. Nakonec jsem zkusil Windows obnovit pomocí přiloženého Recovery DVD, což se podařilo. Obtížnost obnovení Windows z Recovery DVD je obtížná asi jako instalace Windows 7, tudíž easy. Vše je otázkou pár kliknutí myší a vytvoření uživatelského profilu v systému. Na závěr se ještě samy nainstalují ovladače.

Setkáte-li se při instalaci s modrou obrazovkou smrti jako já, pak zkuste využít přiložené Recovery DVD (je-li k dispozici). V mém případě to problém vyřešilo.

Závěrem – pokud máte o koupi konvertoru zájem, z pozitivních zkušeností doporučuji od výrobce GEMBIRD. Na Alza.cz ho nyní mají za necelé čtyři stovky, což je dle mě přijatelná cena.

 

Místo pro váš komentář