ASUS K70ID recenze a zkušenosti

V létě roku 2010, konkrétně v srpnu, jsem si jako budoucí vysokoškolák potřeboval koupit tu přenosnou moderní hračičku neboli notebook. Předtím jsem neměl dlouhodobé uživatelské zkušenosti s těmito stroji, pouze jsem je známým a kamarádům dával do provozu (instalace Windows, ovladačů, konfigurace) a občas servisoval. V rukou se mi tak ocitly kousky od HP a od Aceru, což mi budoucí volbu vůbec neusnadňovalo, vezmu-li v potaz, že Acer nemá dobrou pověst low-endových modelů a sehnat HP ve stejné konfiguraci jako Acer nebo modely jiných firem při zachování ceny je nadlidský úkol.

Na dnešním trhu je mnoho výrobců přenosných počítačů, vedle dvou výše zmiňovaných jsou to např. ASUS, Lenovo, Gigabyte či Sony. Hledal jsem něco, co plně nahradí můj starý stolní počítač a umožní provádět potřebné úkony při napájení z baterky alespoň dvě hodiny. Na netbooky jsem neměl ani pomyšlení při představě, že z titěrného displeje budu číst přednášky či skripta. Takže Asus EEE nebo Acer Aspire One dostali hned na začátku červenou.

ASUS K70ID


Kamarád mi doporučil ASUS K50, ale již od začátku jsem prahnul po 17″ úhlopříčce kvůli pohodlí při práci. Podíval jsem se tedy po modelech od ASUSu s touto úhlopříčkou a uchvátil mě ASUS K70ID. Za cenu necelých 16.000 CZK nabízel skvělé parametry:

  • CPU Intel Pentium Dual-Core T4500 (2.3 GHz)
  • RAM DDR3 4 GB
  • GK NVIDIA GeForce GT 320M
  • HDD 500 GB
  • VGA port, HDMI port, 4x USB, webkamera, čtečka SD/MMC karet, WLAN, LAN, Bluetooth
  • výdrž až 2 hodiny
  • váha 3,3 kg

Moc dlouho jsem se nerozmýšlel a notebook objednal. Přišel v pořádku, ale při umisťování baterky jsem si všiml, že jeden její konektor nezacvakává, jevil se jako nalomený. Další překvapení přišlo, když jsem dával na baterku kryt. Moc neseděl a navíc vystupoval asi 1 mm ven oproti okolním plastům. Rozhodl jsem se jej reklamovat. Reklamace byla uznána a notebook se mi asi po třech týdnech vrátil.

Od té doby jel v pořádku pár měsíců, avšak nastal druhý problém – zavřel jsem ho (=uvedl do stavu hibernace), později otevřel, zapnul, ale nenaběhl. Na displeji se nic neukazovalo, po připojení externího monitoru do VGA portu taktéž nic, na stisky kláves nereagoval, větrák jel na plné otáčky a ani neblikala LED dioda od HDD. Tentokrát jsem ho chtěl opět reklamovat přes prodejce, avšak ten mi doporučil využít servisního střediska z důvodu rychlejšího vyřízení.

ASUS má reklamace poměrně dobře vymyšlené – zaregistrujete se na webu servisního střediska, ve formuláři popíšete problém, objednáte si od DPD přepravu a jen čekáte. Druhý den přijede DPD, notebook převezme, odveze do servisu a do týdne přiveze funkční zpět. Dopravu ani náklady na servis samozřejmě neplatíte, pokud je stroj v záruce. Vím, že HP nebo Dell jsou v tomto ohledu ještě lepší – buď ihned vymění kus za kus anebo Vám po dobu servisování zapůjčí jiný notebook.

Nyní již k samotnému notebooku. Za dobu jeho používání jsem s ním ve všech ohledech spokojen. A to již od instalace systému (Win 7 Professional, 64bit) a driverů, která byla mimo jiné naprosto triviální, protože si stačí vybrat ovladače a utility, které chcete nainstalovat, stisknout tlačítko a čekat, až se nainstalují. Za toto zvedám palec nahoru pro ASUS 🙂

Designově se tento model dle mě velmi povedl, víko i některé plasty mají zajímavý vzorek, který upoutá pozornost. Rozmístění konektorů po stranách mi přijde promyšlené, zatím jsem se nesetkal s nějakými obtížemi při zapojování kabelů či flash disků. Jako nejpovedenější považuji geniálně vyřešení chlazení. Nevím, jak je to dělané, ale nálepka „Feel the Cool Comfort – 25% cooler than body temperature“ opravdu nelže. Ne, že bych měl přesně změřené, jakou teplotu mají plasty, ale ještě se mi nestalo, aby mě od psaní rušilo nepříjemné teplo. Dalším plusem je vývod větrání dozadu a ne do boku, jak je možno vidět u spousty modelů. Pokud toto nepovažujete za plus, vyvedu Vás z omylu. Představte si situaci, kdy je blízko sebe více notebooků, např. přednáška na vysoké škole. Není nic horšího, než když si vedle Vás sedne někdo s notebookem, který Vám po celou dobu přednášky fouká nepříjemné teplo na ruce.

Díky velkým rozměrům je práce či studium opravdu radostí, protože na 17.3″ displej se vejde mnohem více objektů než na menší úhlopříčky a na klávesnici se píše všemi deseti velmi komfortně. Ovšem tlačítka by mohla být trochu lépe tvarovaná, zejména u numerické části mi občas dělá problém orientace a snadno se trefím jinam, než jsem chtěl. Klávesnice sice obdržela ocenění od red dot design, ale to nic nemění na tom, že má své mouchy. Nesmím opomenout tlačítko Fn, které má široké využití. Samozřejmostí je úprava jasu, vypnutí podsvícení, změna hlasitosti a zapínání Bluetooth s Wi-Fi. Fn spolu s mezerníkem tvoří přepínač mezi čtyřmi různými napájecími módy, a to High Performance, Entertainment Mode, Quiet Office a Battery Saving. Jedná se víceméně o úpravu napájení, takže v módu Battery Saving Vám notebook vydrží na baterce logicky déle než v ostatních a v módu High Performance méně. Fn se směrovými šipkami tvoří ovládání přehrávače, konkrétně jsou to funkce Stop, Play/Pause, Next a Previous. Nejméně vydařený je touchpad i dvě tlačítka pod ním. Prsty po touchpadu nejezdí hladce a tlačítka jdou stisknout příliš těžko. Tady by to chtělo trošku zapracovat. Naštěstí pracuji spíše na myši, takže se tímto problémem zaobírat nemusím.

Hardware namontovaný v tomto krasavci je alespoň u mě plně dostačující pro studium, práci i zábavu. Dvě jádra, každé o taktu 2.3 GHz, 4 GB DDR3 RAM, 500 GB HDD a nVidia GT320M jsou skvěle sehraný tým, který pro Vás ochotně a rychle vyřídí všechny požadavky, k tomuto netřeba více slov. Webkameru moc nepoužívám, ale pro běžné videohovory stačí, to samé mikrofon. Reproduktory mají poměrně slušnou maximální hlasitost a díky SRS Premium Sound hrají lépe jak kdejaká levná externí šumítka, ale i tak raději využiji KOSS Porta Pro 🙂

Jako největší nevýhodu jsem zatím pocítil váhu, protože jen samotný notebook váží 3,3 kg a spolu s taškou, napájecím adaptérem a myší, které standardně také převážím, tato hmotnost ještě vzroste. Vyšší úhlopříčka je vykoupena vyšší váhou, ale s tím jsem se smířil. Úkol zněl jasně – vybrat vhodný notebook, který nahradí stolní PC a bude mi pomocníkem při studiu i práci. A výsledek? Úkol splněn!

9 Responses to “ASUS K70ID recenze a zkušenosti”

  1. Míla napsal:

    Ahoj,i já bych Tě chtěla moooc poprosit o radu-mám u toho správce zařízení vychřičník -zvukové zařízení na sběrnici high definition audio-u ovladače chyba 28 nejsou nainstalovány .
    Už jsem zkoušela stáhnout kde co,ale nic.Nemohl bys mi poradit nějaký polopatický způsob?Díky moc,jsem v tomto směru neználek.Míla

    • Martin napsal:

      Ahoj, k ASUSu jsou standardně dodávány všechny ovladače na CD a všechny fungují (alespoň mně na Win7). Pokud CD nemáš, podívej se na stránky výrobce, ovladače tam budou ke stažení.

  2. jirka napsal:

    pomoc!acer aspire 7520G mi nerozezná jednotku dvd ani web cam

  3. Ice-T napsal:

    Mmmmmmmmm to je divné protože mám ASUS X70A Series a vypadá na chlup stejně ….. jakej je mezi nima rozdíl ?

  4. Kubis napsal:

    Ahoj, chtěl bych se zeptat jak dlouho ti vydrží baterie v Battery Saving modu? mám Asus X70A, je parametrově i designově téměř stejný jak tvůj, a po roce používání baterie (4400 mAh) vydrží pouhých 50 minut, přemýšlel sem nad novou baterkou, tak jestli to má cenu 😉 díky za odpověď

    • Martin napsal:

      Ahoj, v Battery Saving módu mi naposledy vydržel něco kolem 2 hodin. Bylo to na přednášce, kdy jsem pracoval jen s textovým editorem a jas jsem měl snížený na únosné minimum. Právě výdrž mi přijde jako nejslabší stránka tohoto jinak skvělého notebooku 🙂 naštěstí ho využívám na baterce minimálně, takže mi to nevadí.
      Zkus program BatteryBar, ten je schopný ukázat procentuální opotřebení baterky 🙂 abys aspoň věděl, na kolik je opotřebená

Místo pro váš komentář