Pomalý počítač – příčiny a řešení

Zpomalený počítač dokáže mnohdy pocuchat nervy a znechutit veškerou práci, kterou na něm člověk provádí. Nejednou jsem se setkal se strojem, jehož momentální výpočetní výkon by se dal srovnat s obyčejnou kalkulačkou. V mnoha případech se dá takovému stavu předejít, a to opravdu jednoduše.

Příčiny pomalého PC mohou být různého původu. Někdy to může být i hardwarová chyba, nejčastěji to však bývá způsobeno softwarem a nevhodným chováním uživatele při práci na počítači. Internet je dnes prakticky v každé domácnosti a právě na světové síti číhá nejvíc nebezpečí. Základním pravidlem je neklikat na vše, co se hýbe, neinstalovat zbytečnosti, být obezřetný při povolování přístupu různým aplikacím, či při surfování na internetu. Když Google píše, že byla stránka nahlášena jako útočná a přesto na ni vstoupíte, přirovnal bych to k chození po tenkém ledě.

Zbytečné procesy

Pro jednoduchou analýzu využití hardwaru spusťte Správce úloh (Control + Shift + Esc). V kartě Procesy naleznete údaje o tom, kolik který proces využívá dostupného výpočetního výkonu. Pokud vám přijde, že je proces neobvykle náročný a zbytečný, jednoduše jej ukončete. Pozor ovšem na systémové procesy, které jsou nezbytné pro korektní běh Windows. Jestliže se váš počítač zničehonic razantně zpomalil, ve Správci úloh lze velmi často nalézt problémový proces, který zpomalení způsobuje. Je-li to virus, bývá název procesu obvykle nesmyslný řetězec písmen anebo jiný podezřelý název. V případě nejasnosní doporučuji zadat název procesu do Googlu a projít výsledky.

Je samozřejmostí, že se do počítače instalují stále nové programy. Mnoho z nich se ovšem nesmyslně spouští po startu PC, i když s nimi nemáte v plánu pracovat, a tím neúčelně používají volné systémové prostředky.  Jako takové bych označil např. update managery, které číhají na to, až vyjde aktualizace a nabídnou vám její instalaci. Automaticky se do programů po spuštění přidává třeba Nero, Adobe, různé PC Suite aplikace a další. Doporučuji spustit příkazový řádek, zadat příkaz msconfig, přejít na kartu Po spuštění a podle uvážení zanechat jen ovladače a programy, o kterých víte, že s nimi běžně pracujete. Zbytek přijde nekompromisně zakázat. Ještě jedna věc – víte jistě, že na Skypu musíte být ihned po zapnutí PC? A neplatí to jen pro Skype.

Viry, malware

Ani dobrý antivir vás neochrání, pokud si do PC dobrovolně, byť nevědomě instalujete balast. Setkal jsem se s počítačem, u kterého se místo načtení zadané www adresy objevovalo reklamní sdělení a nešlo dělat nic jiného než restartovat prohlížeč. Mnoho virů se spouští ihned po zapnutí PC a jestli máte podezření na nákazu a antivir nic neobjevil, zkuste se podívat na běžící procesy a programy po spuštění, viz výše. Jako kvalitní komerční ochranu bych označil komplexní balík ESET Smart Security, ovšem ani freewarové produkty jako Avast či AVG Free nejsou špatnými pracovníky. Při odstraňování spywaru, adwaru a trojských koňů vám určitě pomůže Spybot Search and Destroy.

Tip – jste-li vlastníkem originálních Windows, máte možnost používat Windows Defender, což je bezplatný antivir přímo od Microsoftu.

Samotnou kapitolou jsou programy, které se tváří jako antiviry, ale v jádru jsou to škůdci. Velmi často bývají podstrkovány na pochybných stránkách a mimo antivirovou ochranu nabízejí také zrychlení počítače a další nesmysly. Obloukem se jim vyhýbejte.

Ostatní

Příčin může být samozřejmě víc, namátkově nedostatek volného místa na disku se systémem (řádově pár set MB opravdu není dostatečných), antivir hloupě blokující některé procesy a jiné.
Nejste-li si jisti, co všechno můžete zakázat a odstranit, použijte CCleaner, velmi šikovný a efektivní nástroj pro zrychlení vašeho počítače. Na některých fórech se zabývají analýzou procesů, jejichž seznam vygenerujete ideálne přes HiJackThis!

Když veškeré výše uvedené postupy selžou, je jediným řešením systém přeinstalovat. Je to sice otázka cca dvou hodin, ale pracovat s nově nainstalovaným systémem je skvělé.

Hardwarové příčiny

Jestliže je počítač opravdu extrémně zpomalený a máte starý IDE disk, zkontrolujte, zda-li nejede v PIO módu. Ve Správci zařízení je to položka Řadiče IDE ATA/ATAPI, klikněte pravým tlačítkem myši na vlastnosti primárního či sekundárního kanálu a v kartě Upřesnit nastavení naleznete informace o tom, v jakém módu disk jede. Správně je DMA. Pro zrušení PIO módu odinstalujte zařízení a restartujte počítač. Další příčinou může být prach, jehož nadměrné množství snižuje efektivitu chlazení. Minimálně jednou za půl roku je vhodné sundat bočnice a prach vyfoukat kompresorem, nikoliv vysát.

U notebooků je obvyklým problémem přehřívání. Jestliže Vám větrák svojí hlasitostí evokuje zvuk vrtulníku, zaneste počítač k vyčištění do servisu anebo jej vyčistěte sami, nic na tom není a návodů je plný internet. Některé modely notebooků nemají chlazení moc dobře vyřešeny a pro svižnější běh je dobré použít chladící podložku. Seženete v každém dobrém eshopu za pár stovek 🙂

3 komentáře to “Pomalý počítač – příčiny a řešení”

  1. Zbyšek Hartabus napsal:

    Dobry den,mam Pc Intel core i5-2300 2,8Ghz,4Gb ram,Nvidia GeForce GTX 550Ti.Muj problem je v tom,ze je dost pomaly a nevim cim?nemam spustene skoro zadne programy a pri spusteni nebo opusteni nejake hry dost dlouho cekam a treba kdyz zapu net,tak to trva taky dost dlouho.Obcas se mi stane,ze pc vyhodi do nouzoveho rezimu a po te se zapina a vypina,prehodil se ramky do jinych slotu a par mesicu byl klid.Jinak mam i novou desku,cca rok starou.

  2. Radim napsal:

    dobrý den, nedávno jsem si dal do opravny pc… tam mi ho opravili (přeinstalovali) a předtím než se mi pokazil (proto jsem ho tam dal) jel na krásný výkon.. teď po opravě jede pomaleji… nevíte čím by to mohlo být?
    předem děkuji za odpověď.

    Radim.

Místo pro váš komentář