Které starší hry si zahrát?

Pomalu, ale jistě nám nastupuje zima a s ní nekonečně dlouhé večery, které každý tráví po svém. Někdo v teple u televize, někdo u pěkné knížky a někdo u počítače. Pro ty, kteří mají starší železo (rozuměj PC) jako já, které už nezvládá novější pařby jako S.T.A.L.K.E.R. či FEAR anebo úplně jiné, mám tip na starší hry, které si zaslouží těch pár megabytů na Vašem disku, alespoň po dobu než je dohrajete.

Pokud se chcete dozvědět něco o hrách, které jsem vybral, tak neváhejte a čtěte více.

Games

Jak už obrázek napovídá, jako první hru jsem vybral bezpochyby tu nejlepší z české produkce, a to Mafii. Mafia vyšla před několika lety a velmi rychle se stala populární po celém světě díky své skvělé grafice (v té době), výborné hratelnosti a velmi kvalitně zpracovanému příběhu, který mi přijde jako nejsilnější stránka celé hry. Soundtrack nahrál brněnský orchestr, takže opět česká produkce a opět perfektní.

Mafia se odehrává ve 20. a 30. letech 20. století ve smyšleném městě Lost Heaven, ve kterém bydlí i hlavní hrdina – Tommy. Ten se nechtěně zaplete s mafií a tím celá hra začíná. Postupně se budete seznamovat s mafiánskými praktikami, budete zabíjet konkurenci, likvidovat nepohodlné lidi, pašovat alkohol a provádět další ilegální věci, které k mafii odjakživa patří. Jak jsem již zmínil, ve hře je dokonale zpracován příběh, ať si kdo říká, co chce, ten žádná jiná hra nikdy nepřekonala. Mimořádnou pozornost si zaslouží chování lidí a provozu ve městě. Když překročíte před policií rychlost či někoho srazíte, máte problém se zákonem a policie po Vás pochopitelně půjde. A máte na výběr – buď zaplatíte pokutu, když jde jen o překročení rychlosti, pokud ale někoho srazíte, budou Vás chtít strážci zákona zatknout a Vám, jako správnému mafiánovi nezbývá nic jiného, než se snažit uprchnout.

Hudební podklad je zde skvěle vyřešen, při nervydrásajících akcích je hudba až agresivní, naopak při klidných misích je hudba uklidňující. A každá čtvrť ve městě má svoji hudební skladbu, která se začne přehrávat, jakmile do dané čtvrti vjedete, k čemuž můžu říci jen jediné – dokonalost.

Mafia je příjemným zpestřením dnešních graficky dokonalých bezpříběhových her, určitě Vás nezklame, možná i nadchne, jako mě. Mafia se dá dohrát cca za 15 – 20 hodin čistého herního času, když to moc nehrotíte, takže Vám může dělat společnost dobré dva týdny.

Jako druhého zástupce jsem zvolil Maxe Payna 1. Opět jako Mafia vyšel Payne před několika lety a stal se hitem po celém světě. V této hře přišli tvůrci s něčím neotřelým a zcela novým – tzv. bullet timem, což je zpomalení času ve Váš prospěch. Příklad – skočíte do boku a během letu pěkně zpomaleně kropíte nepřátele jednoho po druhém.

Tato hra se odehrává během jediné noci v New Yorku a hlavní hrdina Max Payne si vyřizuje účty s vrahy své ženy a dítěte. Příběh je velmi kvalitně zpracovaný, obdobně jako u Mafie, ale místo videí je zde vše vylíčeno pomocí výpravných obrázků, což je trochu netradiční, ale velmi originální způsob. Po zvukové stránce hra trošku pokulhává, nicméně to není nejhorší. Max Payne je o něco kratší jak Mafia, na nejlehčí úroveň je dohraný max. za 12 hodin. To ovšem nic nemění na kvalitách této skvělé gamesy.

A do třetice – Max Payne 2 s podtitulem The Fall of Max Payne. Po fenomenálním úspěchu jedničky se dalo čekat pokračování. Rockstar Games vytušili možnost solidně vydělat a koupili práva od původních tvůrců – Remedy. Nebudu tu rozebírat, jestli to byl ze strany Remedy dobrý tah či ne, to ať si posoudí každý sám za sebe.

Max nám zestárl, ale stále je pořád fit a střílí nepřátele jednoho po druhém. Příběh je zde opět vylíčen pomocí obrázků, což se dalo čekat a motá se kolem Maxova ruského „kamaráda“ Vladimira. Hudební podklad se zlepšení nedočkal, ale bullet-time ano, a to dokonce k lepšímu. Nyní se nevyplatí využívat bullet-time při úskocích do stran jak v jedničce, mnohem lepší je prostě ho zapnout pravým tlačítkem a střílet do nepřátel. Když nějakého dostanete, dojde k jedné zvláštnosti – nepřátelé budou stále zpomalení, ale Max své pohyby rapidně zrychlí, což je samozřejmě pro Váš prospěch. Je to nereálné, ale přidává to na hratelnosti. Abych neopomněl grafickou stránku hry – ta se opět dočkala zlepšení, stíny jsou mnohem propracovanější než v jedničce.

Max Payne 2 mi přijde o něco delší než jednička, ale o moc více to nebude. Hra má dva konce, ale k tomu, abyste oba viděli, ji musíte dohrát celkem na 3 obtížnosti. Při prvních dvou uvidíte klasický konec, ve kterém Mona Sax zemře, když hru dohrajete na nejtěžší obtížnost, Mona přežije a Vy tak uvidíte navíc 6 obrázků s příběhem.

Toť vše 🙂 Jestli se opravdu nudíte a chcete si zkrátit dlouhou chvíli, určitě vyzkoušejte alespoň jednu z doporučovaných 😉

Linkuj.cz!

3 komentáře to “Které starší hry si zahrát?”

 1. Já jsem doktor Mengele napsal:

  15 – 20 hodin, to musíš bejt sakra mafián 🙂 Chválím promyšlenost a zpracování.

 2. Martin napsal:

  No to si piš! 🙂 Je to docela nadstandardní hrací doba. A to jsem se ještě zapomněl zmínit o tom, že po dohrání se odemkne tzv. Extrémní jízda, ve které se dají získat super bouráky do módu Jízda. Je v ní 19 úkolů a každý není hned hotový, takže to přidává zhruba další 2-3 hodiny, záleží na tom, jak se daří ty úkoly splnit.
  A děkuji za pochvalu 🙂

 3. ato napsal:

  Příspěvek byl administrátorem moderován.

Místo pro váš komentář