Adopce na dálku

Adopce na dálku neboli sponzorství dětí je poměrně zajímavý způsob, jak zajistit dětem z rozvojových zemí základní vzdělání a tím pádem šanci kvalitnější žvot. Jelikož naše rodina finančně podporuje holčičku z Guiney, rozhodl jsem se napsat pár postřehů o této již několikaleté spolupráci. Po intenzivním hledání vhodného subjektu jsme zvolili občanské sdružení Pro-Contact, protože mělo již v té době propracovaný seznam dětí k adopci včetně fotek.

Netrvalo dlouho a vybrali jsme si malou dívenku bydlící kousek od Conakry (hlavní město Guiney). Bohužel asi po 2 letech se rodina odstěhovala kvůli práci do oblasti, kde sdružení nepůsobí, tudíž jsme stáli před otázkou, co dál. Rozhodli jsme se dále pro podporu a vybrali jinou dívenku. Sponzorství konkrétně u Pro-Contactu spočívá v zasílání částky 5.250 Kč ročně za jedno dítko. Tato cifra je rozdělena následovně: 3.900 Kč pro dítě a 1.350 Kč pro sdružení. Podrobné rozdělení je popsáno na webu, a nejen to. Na stránkách Pro-Contactu je spousta užitečných informací, které rozhodně obohatí vaši informační databázi, možná vás i nahlodají k sponzoringu.

Abyste si nemysleli, že ty peníze jen tak pošlete a budete rok čekat na další výzvu k platbě, vyvedu vás z omylu. Dvakrát do roka létá koordinátorka sdružení Pro-Contact přímo do Guiney, aby zkontrolovala, jestli projekt šlape tak, jak má. A vám se naskýtá možnost napsat dítěti dopis (můžete ho napsat rovnou ve francouzštině anebo nechat překlad na sdružení), přiložit k němu fotky a taktéž nějaké drobnosti jako náušnice, panenky etc. Velké dárky se poslat nedají kvůli váhovým limitům leteckých společností. Je tu ovšem alternativa – libovolnou částkou přispějete na speciální účet, ze kterého se pak peníze podělí počtem adoptovaných dětí a každému se koupí to stejné, aby si nezáviděly. Dle informací z webu se naposledy kupovalo oblečení, což je nepochybně dobře. Na oplátku koordinátorka z Guiney přiveze dopisy od dětí, digitální fotky, popř. i krátké video a vysvědčení. Dopisy jsou ve francouzštině, ale sdružení je přeloží a zašle vám poštou jak originál, tak překlad.

Na fotky a videa je možné se podívat v administraci, kde jsou přehledně zobrazeny informace o adoptovaném dítěti a taktéž zmiňované fotky. V administraci je k nalezení taktéž formulář pro vytištění Potvrzení o daru, protože dle zákona se hodnota daru dá odečíst od základu daně.

Abych své povídání nějak shrnul – myšlenka adopce na dálku mi přijde velmi zajímavá. Máte možnost dopřát alespoň základní vzdělání někomu, kdo si toho bude vážit. To je ale jedna strana mince. Tento sponzoring rozhodně nepůsobní plošně, tudíž gramotnost získá ,,jen pár vyvolených“. Jasně, v Africe funguje třeba taky UNICEF, ale ten se nezaměřuje na individuální přístup a hlavně řeší jiné problémy. U Pro-Contactu vlastně sledujete vývoj jedince, dokud ho budete sponzorovat. Další problém je celá Afrika. Až na výjimky chudý a negramotný kontinent, který nemá zahraničním investorům co nabídnout. Jsem sice optimista, ale v případě budoucnosti sponzorovaných dětí pociťuji skepsi. Je pozitivní, že budou gramotné, ale jestli jim to někdy k něčemu bude? Kdo ví…

Místo pro váš komentář